6 Kasım 2012 Salı

Terminale iş ısmarlamak

Mac OSun arayüzü ne kadar janjanlı olsa da terminalde yapılan işlerin yerini tutmuyor tabii ki. Böyle ellibin tıkla anca hallolacak işler iki satır komutla halloluyor falan, süper! Ama bir şeyin eksikliğini hiç hissettiniz mi?
Uyarı!
Görsel arayüzle bişiler yaparken işi bitince pop-up ile olsun ses çıkararak olsun haber veren bilgisayar, terminalde işi bitince gkını çıkarmadan öyle bön bön bakıyor arkadaş.

Hele bir de ekrana herhangi bir şey yazmadan arka planda işini halleden bir komut verdiyseniz, yanıp sönen imlece belirsiz bir süre bakması kadar gızık bir şey yoktur!

Ama bunların bir çözümü var!
say
(söyle)
komutu
Bu basit komut, bilgisayarı konuşturmaya yarıyor. Basitçe

say something

diye bir komut verdiğinizde, bilgisayar "something" diyor. Haliyle ingilizce konuşabiliyor sadece. Ya da yazdıklarınızı ingilizceymiş gibi okumaya çalışarak kendince bir dil ile de konuşabiliyor, eğlenmek isterseniz :)

İyi de bu nasıl derdimize çare olacak derseniz şöyle efenim:

İşinizi halledecek komutu yazacaksınız, hemen bir boşluk ardından iki tane ampersant (&) koyacaksınız, sonra da "say" komutu ile bilgisayarın demesini istediğiniz şeyi yazacaksınız.

Örnek:

çok uzun iş yapacak olan komut && say I am done baby

"&&" bağlacı komutları ardıardına çalıştırmaya yarıyor. İlk komut bittikten sonra ikinci komutu çalıştıran terminal size işinin bittiğini haber vermiş oluyor böylece :)

Afıyet olsun efem...

Yorum Gönder