2 Kasım 2014 Pazar

Sublime Text 2 ye IDL (ve FORTRAN) desteği eklemece...

Son zamanlarda olduğu gibi yine kısa kesip asıl konuya gireceğim bodoslama. Gönül isterdi ki Sublime Text 2 nin ne kadar şeker, ne kadar munis bir text editör olduğundan bahsedeyim, bu devirde IDL (ve hatta FORTRAN) kullanmak zorunda kalmanın sıkıntılarından dem vurayım falan; ama vakit yok!

ST2'de IDL kod renklendirmece (ecnebicesi syntax highlight) yok. Google amcaya "Sublime Text IDL" diye sorunca ilk sonuç olarak gelen (en azından bana, herkese aynı sonuçların gelmediğini biliyorsunuzdur umarım) sitede, bir arkadaş Textmate (başka bir editör) için yapılmış olan eklemelerin (plug-in) ST2'ye nasıl uygulanacağını kendine not olarak yarım yamalak yazmış. Yarım yamalak diyorum çünkü eklemeleri koyacağınız ve ayarları bulacağınız yer OSX için yanlış yazılmış. Doğrusu şöyle efenim:
IDL & Fortran (hala FORTRAN kullanan kaldı mı yahu? :D) için adımlar aynı, sadece paketler farklı (haliyle :D)
Önce istediğiniz paketi indirin:

Sonra indirdiğiniz klasörü (zip falan ise açın önce) şuraya taşıyın:
~/Library/Application Support/Sublime Text 2/Packages/
(Eğer home klasörünüzde Library'i göremiyorsanız Command+Alt+G kısayolu ile "Go to Folder" pencereciniğini açıp ~/Library/Application Support/Sublime Text 2/Packages/ yazarak doğrudan oraya gidebilirsiniz)

ve Ta daaaa! ST2'yi yeniden başlattığınızda IDL kodlarınızın rengarenk olduğunu görecek, mutlu olacak ve "şu Onur ne süper adam yahu diye" içinizden geçireceksiniz :p

Bir başka yazıda görüşene dek "şu Onur ne süper adam yahu"diye düşünmekten vaz geçmeyin efem :D

Hiç yorum yok: