11 Mart 2012 Pazar

Ödev siteleri

Yine aylar önce draft eylediğim bir yazı. bizim cadının zamanında hazırladığı bir ödevi, sitenin birinde satılır halde bulunce dellendikten sora yaptığım araştırmalar sonucu konu hakkında yazmk istemiş ve aşağıdaki taslağı oluşturmuştum. Çok da fena değilmiş, aslında; olduğu gibi yayınlayabilirmişim ama işte şu mükemmeliyetöiliğin gözü kör olsun!!

Velhasılıkelam, buyrun efem:


Bu sitelerden çok var. Ben de birkaç tane bulmuştum. Adamlar s.s.s. kısmına "biz sadece arama hizmeti yapıyoruz, bunlar zaten nette olan şeyler" gibi bir şey yazıp sorumluluktan kurtuluyorlar. İşin kötü tarafı adamlar google ın yaptığını paralı yapıyor, hepsi bu.

Ben de çok sinirlendim ilk gördüğümde! Ama adamların yaptığı bir nevi "google kullanma hizmeti" satmak. Bunun da suç teşkil eden bir yanı yok, maalesef!

Eser sahibinin internete, google dan bulunabilecek şekilde koyduğu bir şeyi, googledan bedava arayıp bularak, bulduklarını değil, bu arama hizmetini satarsan, maalesef suç işlemiş olmuyorsun. Aptalca ama doğru.

Tabii ki gerçekten bunu yapıyorlarsa. Eğer bu dosyaları kendi sunucularında depoluyorlarsa bilfiil HIRSIZLIK yapıyorlar. Ya da orada bulduğunuz bir dosya internete sizin tarafınızdan koyulmadıysa, bu sefer de o dosyayı nete koyan suçlu; maalesef o site değil.

Buradaki sorunun o ödevleri paylaşmak olmadığını biliyorum. Sonuçta bilgi paylaşılmalıdır; bunu sonuna kadar savunurum. Sorun benim paylaştığım şeyi o adamların satıyor olması. İşte o adamların kurnazlıkları dosyaların sadece linklerini satmaları; maalesef.

Yorum Gönder