26 Ocak 2009 Pazartesi

"Bu kayda verilen bağlantılar"

Uzun zamandır aklımda bu konu aslında ama bir türlü yazamadım. Şu postalara verilen bağlantılar var ya, hani yazının en altında çıkan; onların kullanılış amaçları üzerine düşündüm bayağı. Bir çok blogda bir çok postanın altında bir çok başka postaya bağlantı verilmiş. Okuduğum postanın altındaki bağlantıların -haliyle- postayla alakalı olmasını bekliyorum. Yani benim bir postaya bağlantı verme senaryom -ki daha hiç yapmadım- şöyle olur:

  • Postayı okurum.
  • "Aa bir dakika. Bak şu postada da buna benzer bir şeylerden bahsediliyordu." derim. Bu benim veya başkasının postası olabilir.
  • Eklerim oraya o postanın bağlantısını.
Bu senaryonun dışında bir sürü bağlantı gördüm. Postanın altı hiç alakasız bağlantılarla dolu. Garibime gitmişti.

Geçenlerde benim postalarımın altına da bağlantılar eklendiğini fark ettim. Sevindim önce: "Aaa, benzer şeyler yazanlar varmış!" Hiç alakası yok. Alakasız postaları eklemişler. Tek bir şey geliyor aklıma: Reklam. Başka bir amacı olamaz ki alakasız bağlantı eklemenin. Çok sevimsiz geldi bana ve sildim o bağlantıları. Çok üstünde durmadım.

Ta ki Uğur Mumcu ile ilgili yazıma başlığı "Sonuç" içeriği de sadece "Saçlarım çok başarılı" olan bir yazıya bağlantı verilene kadar. Resmen sinirlerim tepeme çıktı; uzun zamandır o kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. Hemen yazacaktım bu yazıyı ama o sinirle istemediğim şeyler yazarım diyerekten sonraya bıraktım. Çok düşündüm "Benim anlamadığım derin bir ilişki mi var acaba?" diye, Polyanna'yı bile kıskandıracak bir şekilde. Ama bulamadım.

Bu tavrım sakın kişisel algılanmasın. Ziza'nın bir şiirinin bağlantısı eklenmiş benim kitapla ilgili bir mimimin altına. Onu da sildim. Kitapla ilgili bir mim yazısının altına kitapla ilgili bir mimin bağlantısı eklenebilir, kitapla ilgili bir yazının bağlantısı eklenebilir, yazıda geçen kitaplardan biri veya birkaçı ile ilgili bağlantılar eklenebilir; ama konusu uzaktan yakında kitaplarla alakalı olmayan bir şiirin bağlantısı eklenmemeli bence.

Mimler için süper bir şey aslında bu bağlantı olayı. Bilmiyorum, yapan var mı, herkes yapıyor da benim mi haberim yok ama şöyle bir şey yapılabilir: Mim yazısının altına mimleyenin mim yazısının bağlantısı eklenebilir. Böylece mim geriye doğru takip edilebilir hale gelir. Gerçi ben yazının içinde veriyorum zati bağlantıyı ama alta da eklenebilir.

İtiraf ediyorum: Bir yerde gördüm bunu; biri mim sahibinin bağlantısını eklemiş. Ama nerde gördüğümü hatırlamıyorum:(

Demem o ki uğraştırmayın beni; eklemeyin alakasız yazıların bağlantılarını!!!

Ya da kişiliğime daha uygun bir şekilde sesleneyim.

Benim yazılarıma ekleyin; sorun değil; silerim ben ama başkalarına eklemeyin; onları silemiyorum!!!

Yorum Gönder